עורך דין מקרקעין / רישום בית משותף – מדוע זה חשוב?

שתף את דעתך

לא פעם אנחנו יכולים לקרוא במדורי הכלכלה, הנדל"ן וכן בחדשות עצמן, על הליכים משפטיים ממושכים בין דיירים במבנה משותף. הליכים אלו מתרחשים לא פעם כתוצאה מטעות בסיסית שהם ביצעו בתחילת הדרך המשותפת שלהם במבנה.

הטעות היא בסיסית, הם לא ביצעו רישום בית משותף כאשר הם נכנסו למבנה. רישום שכזה יכול למנוע לא מעט בעיות ואי הבנות בין הצדדים השונים. היום זה כבר די טבעי וברור מאליו לבצע רישום כזה, אך בעבר זה לא היה כך, וצריך לומר שיש מקרים רבים בהם עדיין הדיירים לא הסדירו ולא מסדירים זאת, מה שמוביל אותם לעימותים משפטיים ארוכים ומאוד לא נעימים.

בשביל שנוכל להבין מה זה אומר רישום בית משותף, אנחנו צריכים להבין כיצד הוא מתבצע, בעזרת מי הוא יכול להתבצע ולשם מה אנחנו צריכים את זה.

רישום בית משותף מתבצע כאשר יש יותר ממשפחה אחת שמתגוררת במבנה. כלומר זה יכול להיות בניין מגורים בו מתגוררות שתי משפחות. במקרה כזה, מלבד הבית עצמו, לכל משפחה יש גם חלק בשטח המשותף של הבניין. בין אם זה בחנייה, מחסנים, מרתף ועוד. השטח שעומד לרשותה, הוא גם לזכות וגם לחובה. כלומר, היא יכולה להשתמש בשטחים הנ"ל לצרכיה, אך היא גם אחראית עליהם.

הרישום מתבצע באמצעות עורך דין מקרקעין, אחרי שבוחנים את גודל השטח באמצעות שמאי וכן באמצעות תוכניות המבנה שקובעות בדיוק כיצד הוא מתחלק בפועל. צריך לומר, לא תמיד החלוקה היא שווה. יש מקרים בהם בעלי דירות גדולות יותר מקבלים שטח משותף גדול יותר, ויש מקרים בהם בעלי דירות רוכשים מדיירים אחרים, גם שטחי חנייה נוספים במבנה. הרישום מתבצע בפנקס הבתים המשותפים ברשויות על מנת שאם תהיה בעיה בעתיד, יהיה ניתן לפנות אליו ולהכריע על פי כיצד לנהוג.

מדוע הרישום הזה חשוב?

התשובה לכך פשוטה. נניח ואנחנו מתגוררים בבית משותף ויש לנו רכב. אנחנו רוצים לחנות אותו במקום מסוים בחניון של הבניין. סביר להניח ששכנים אחרים לא ירצו שנחנה בחנייה שלהם, כפי שאנחנו לא נרצה שהם יחנו בחנייה שלנו. כנ"ל הדבר אם יש לנו מחסן או כל דבר אחר.

יתרה מזו, אם יש לנו שטח משותף במבנה, אנחנו לא נרצה להגיע לכדי מצב בו מתבצע שינוי ביעוד השטח מבלי ששואלים אותנו ומבלי שאנחנו מרוויחים מכך.

כל דבר, כל שינוי, כל פעולה שמתבצעת בשטח זה, חייב לקבל את האישור שלנו. מכאן אנחנו יכולים להבין, שרישום זה יכול למנוע אפשרות מאחרים לבצע בשטח מה שהם רוצים. רק אנחנו יכולים להחליט מה לעשות איתו, בהתאם לחוק כמובן, מן הסתם, רק אנחנו יכולים להרוויח על שטח זה במידה ואנחנו מוכרים את הדירה שלנו.

קטגוריות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *